انتظارات فعالان فیلم کوتاه، انیمیشن و مستند / حمایت از تولید و نمایش گسترده آثار

سینماپرس: همزمان با آغاز سال نو فعالان فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن نیز همراه با سایر فیلمسازان بلند و حرفه ای سینمای ایران در گفتگوی کوتاهی با خبرنگار سینماپرس انتظارات و توقعات خود را از مسئولان مرتبط با حوزه فعالیت خود ابراز داشتند که حمایت از تولید و اکران گسترده مهمترین آنهاست. گفتگوهای کوتاه سینماپرس با علی شهریاری پور، ابوالفضل صفاری، سیروس حصاری، مهدی فرد قادری، محسن استادعلی، حسین صافی، کمیل سوهانی، نیما عباس پور، فرهاد عظیما و بهروز خندان دل را می توانید  در ذیل بخوانید:

سیروس حصاری:

 احترام مستند و مستندساز در ایران نزول پیدا کرده است و ما شاهد ساخته شدن مستندهایی ضعیف با بودجه های بسیار بالا هستیم. مستند پایه فرهنگ هر کشور است، اگر در دنیا تخت جمشید، حافظ و مولانا را می شناسند این شناخت توسط سینمای مستند انتقال پیدا کرده است. مستندسازهای ایران سربازان خاموشی هستند که کسی آن ها را نمی شناسد. با مستند می توان وجهه ایران و ایرانی را در جهان بسیار بالا برد و من امیدوارم مسئولان با توجه به این مسأله از این امر غافل نمانند. متأسفانه اعتبار بخشیدن به سینمای مستند در کشور ما در حد ظاهر باقی مانده است و مسئولان اهمیت چندانی به مستند نمی دهند. امیدوارم حمایت از سینمای مستند در سال جدید بیشتر صورت گیرد تا مستندسازان به جای مشغول شدن در کارهای دیگر به فعالیت اصلی خود اشتغال یابند.

 

فرهادعظیما:

معضلی که در حیطه انیمیشن وجود دارد این است که این گونه سینمایی جدی گرفته نمی شود، درکشورهایی مثل ژاپن درآمدشان از صنعت انیمیشن نسبت به صنعت نفت ایران بیشتر است. ما برای رسیدن به این جایگاه نیازمند فیلمنامه های خوب هستیم. برای من جای تعجب دارد که با نیروی انسانی بیشتر و فرهنگی غنی تر چگونه انیمیشن ما هنوز تبدیل به صنعت نشده است؟ قبل از هر چیز مسئولان باید برای صنعتی شدن انیمیشن تلاش کنند. انیمیشن سازهای ایران ثابت کرده اند که برای بالا بردن سطح کیفی آثار قابلیت های بسیاری دارند به گونه ای که سینمای انیمیشن ایران قابل رقابت با سینمای غرب است اما صنعتی نشدن این هنر، آن را در کشورمان دچار تزلزل کرده است. وضعیت معیشتی هنرمندان را باید سامان بخشید و از دوری هنرمندان از این حیطه جلوگیری کرد، اگر مسئولان نگاه خود را به سینمای انیمیشن و مقوله های فرهنگی برای جلوگیری از تهاجمات فرهنگی معطوف سازند اتفاقات بسیار خوبی رخ خواهد داد.

حسین صافی:

 انیمیشن به عنوان یک هنر صنعت در حال حاضر چشم انتظار حمایت مسئولان است. بخش دولتی باید از انیمیشن که کارآفرینی را برای جوانان ما به همراه دارد حمایت کند. این چشم انتظاری می تواند از سوی ما وجود داشته باشد و در صورت عمل به این خواسته نتیجه های بسیار خوبی را می توان در آن شاهد بود اما متأسفانه هنر صنعت انیمیشن از استقلال فاصله دارد و من امیدوارم پس از حمایت های الزامی مسئولان، ما شاهد مستقل شدن هنر انیمیشن باشیم. متأسفانه چند سالی است که ساخت انیمیشن رها شده و چرخ اقتصادی و فرهنگی انیمیشن از بین رفته است. مسئولان باید برای رونق بخشیدن به این چرخه وارد عمل شوند. انیمیشن سازان جوان ما دارای پتانسیل بالایی برای فعالیت هستند و اگر این انرژی توسط مدیران ساماندهی شود مطمئناً شاهد اتفاقات بسیار خوبی خواهیم بود.

2,745 بازدید

انیمیشن نبردخلیج فارس2 انیمیشن ایرانی گروه انیمشین فاطمه زهرا(س) گروه انیمشین انیمیشن فارسی فرهاد عظمیما سینماپرس

اشتراک گذاری
 •     2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  • نام شما
  • ايميل شما
  • سایت/وبلاگ شما
 • 2
  [بدون نام]     پنج شنبه 10 تير 1395 19:39

  راستی مدیر با 1 ملیارد تومان یه انیمیشن سینمایی چند دقیقه ای میتونید بسازید.

  + 3 - 0
 • 1
  محمد     پنج شنبه 10 تير 1395 18:52

  اکه میشد انیمیشنی درباره دستگیری 10 تفنگدار امریکایی
  وتبعاتش تحقیرشون در دنیا و اخراج نظامیاش ساخت خیلی عالی میشد
  با ساختن این انیمیشن ضزبه سنگین وتحقیر امیز دیگه ای به اونهاست
  وداستان هم از منظر امریکاییا تفنگداراشون از دستگیرشون تا اخراجشون برخورد فرماندهاشون با اونها در امریکا چی میشد
  .مخصوصا اگه فیلمی درباره به دام انداختن هواپیمای ارکیو 7 و تحقیرشون میساختیم حتما از عصبانیت منفجر میشدن خخخ

  + 5 - 0
درحال بار گذاری...